Połowa wagi człowieka to mięśnie! Są dosłownie we wszystkim i jeśli myślisz, że nie ma ich np.: w oczach to możesz już zmienić zdanie, bo tam również się znajdują. To dzięki mięśniom nasze ciała są w stanie się poruszać i bez nich nie moglibyśmy funkcjonować.
Mięśnie składają się z tkanki mięśniowej, której wyróżniamy 3 rodzaje:
Tkanka gładka
Można ją znaleźć w narządach wewnętrznych, takich jak: przewód żółciowy w wątrobie, naczynia krwionośne, jelita itd. Nie mamy kontroli nad tymi mięśniami, ponieważ są unerwione poprzez układ nerwowy autonomiczny. W związku z tym nie mamy możliwości wpływania na szybkość i tempo czynności serca czy na kontrolowanie skurczu naczyń krwionośnych.
Tkanka sercowa
Motor napędowy człowieka. Pracuje nieprzerwanie od początku naszego życia. Tkanka sercowa tworzy ściany serca. Pompuje w czasie doby około 10 tysięcy litrów krwi i skurcza się ponad 100 tysięcy razy. Ilość pompowanej krwi można porównać z wielką cysterną na paliwo.
Tkanka poprzecznie prążkowana szkieletowa
Mięśnie szkieletowe są odpowiedzialne za to abyśmy mogli panować nad naszym ciałem i nasze ruchy były zwinne. Mięśnie często występują parami, ponieważ poruszają np.: kończynami w momencie skurczy. Aby rozkurczyć lub np.: odgiąć nogę potrzebny jest skurcz mięśnia z przeciwnej strony. Praca mięśni to ciągnięcie jednego z mięśni poprzez jego skurcz i rozciągnięcie poprzez skurcz mięśnia przeciwległego. Jeden ciągnie w jednym kierunku, drugi w przeciwnym. Wyróżniamy mięśnie szkieletowe płaskie, np.: brzucha oraz mięśnie szkieletowe okrężne – niepołączone z kośćmi – takie jak usta czy powieki. Mięsnie te układają się okrężnie wokół otworów w powłokach skórnych. Gdy te mięśnie się kurczą to np.: zamykają się oczy. Mięsnie zwieracze działają na podobnej zasadzie.
Wszystkie nasze ruchy są możliwe dzięki mięśniom, dotyczy to zarówno ruchów widocznych na zewnątrz jak i tych zachodzących wewnątrz organizmu, czyli np.: transport jedzenia przez jelita czy krwi poprzez naczynia krwionośne.