Alergia jest schorzeniem, które dotyka coraz więcej dzieci. Wśród maluchów wyjątkowo często występuje alergia pokarmowa, wiele pociech jest uczulonych również na roztocza kurzu domowego. Alergii u dzieci nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone mogą prowadzić do wielu groźnych chorób, w tym do astmy.

Jakie są objawy alergii u dzieci?

Objawy alergii u dzieci są bardzo różne i zależą od tego, jaki rodzaj alergenu je wywołał. Typowym objawem uczulenia na roztocza kurzu domowego jest swędzenie oczu i katar. U dziecka, które cierpi z tego powodu może pojawić się również świszczący oddech, problemy z oddychaniem i zapalenie skóry. Z czasem mogą pojawić się problemy ze snem, co u starszych dzieci może stać się przyczyną kłopotów w szkole. Uczulający dziecko alergen można wykryć, wykonując skórne testy alergiczne. Można je przeprowadzić u dzieci, które ukończyły trzeci rok życia, u maluchów możliwe jest wykonanie testów serologicznych. Są to testy z krwi, które polegają na oznaczeniu parametru IgE.

Czym są roztocza kurzu domowego?

Roztocza kurzu domowego to miniaturowe – mające maksymalnie pół milimetra długości – pajęczaki. Z uwagi na niewielki rozmiary są niewidoczne gołym okiem, ich pożywienie stanowi ludzki naskórek, a żyją przede wszystkim w domowym kurzu. Doskonałe warunki do życia znajdują w pościeli, kocach, dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach, pluszowych zabawkach. Podczas ścielenia łóżka i odkurzania z łatwością unoszą się w powietrzu i przedostają do dróg oddechowych. Roztocza kurzu domowego są obecne w pomieszczeniach przez cały rok, bardziej aktywne stają się jesienią i zimą, kiedy rzadziej wietrzymy pomieszczenia, a grzejące kaloryfery wysuszają powietrze.

Kocyki dla niemowląt – jakie nie wywołują alergii?

Wywołujących alergię roztoczy kurzu domowego można się pozbyć w różny sposób. Skuteczną metodą jest pranie pościeli w wysokiej temperaturze oraz wietrzenie jej w mroźny dzień. Kocyki dla niemowląt również warto regularnie wietrzyć, ale przede wszystkim należy wybierać te, które są bezpieczne dla małych alergików. W ich przypadku doskonale sprawdzą się modele bawełniane. Są one miłe w dotyku, oddychające i przewiewne, można otulać nimi dziecko przez cały rok. Co więcej, wykonane z bawełny kocyki dla niemowląt można prać i prasować w wysokiej temperaturze, co pozwala pozbyć się roztoczy. Dla małego alergika odpowiedni będzie również kocyk bambusowy – włókna bambusa mają właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Sięgnąć można też po kocyk z wełny merino.