Wybielanie zębów jest coraz popularniejszym zabiegiem – nie powinno to dziwić nikogo, zwłaszcza, że obecnie piękny uśmiech to jeden z atrybutów urody, na który najczęściej zwracamy uwagę. Zabieg wybielania zębów może jednak wiązać się z bólem; jego przyczyną jest najczęściej nadwrażliwość. Skąd się bierze i jak zapobiec jej skutkom?

Wybielanie zębów: na czym polega zabieg?

Zęby możemy rozjaśnić samodzielnie – przy pomocy środków rozjaśniających – i lub w gabinecie dentystycznym. W preparatach wybielających znajdują się środki utleniające, takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Działają one na substancje barwne, które odkładają się w zębinie. Jedną z metod wybielania zębów, które można zastosować samodzielnie, jest wybielanie nakładkowe; w tym wypadku używane są żele wybielające, które zawierają glicerol. Przy jego zastosowaniu z tkanek pochłaniana jest woda; dochodzi do tzw. „odwodnienia”, które może być przyczyną bólu. Drugi rodzaj wybielania, który jest już dokonywany w gabinecie stomatologicznym, odbywa się przy pomocy lamp. Taki rodzaj zabiegu jest korzystniejszy dla osób zmagających się ze szczególną nadwrażliwością. W przypadku wybielania nakładkowego środek o wysokim stężeniu substancji czynnej wywołującej ból może działać nawet przez 2 tygodnie, podczas gdy jeśli chodzi o wybielanie przy pomocy lamp – tylko godzinę (przy porównywalnych efektach).

Nadwrażliwość po wybielaniu: jak z nią walczyć?

Pierwszym krokiem jest zażycie środków przeciwbólowych. Innym sposobem jest zastosowanie nakładki z żelem łagodzącym, zwłaszcza po wybielaniu z użyciem lamp. Zalecane jest również używanie past z większą dawką fluoru lub specjalnych past zapobiegających skutkom nadwrażliwości.

Domowe sposoby na nadwrażliwość

Warto zachować ostrożność podczas picia zimnych napojów (najlepiej robić to przez słomkę) czy spożywania gorących potraw (najlepiej ich unikać, podobnie jak cytrusów, mięs, marynat, napojów gazowanych i słodyczy, które powodują wzrost kwasowatości śliny i demineralizację szkliwia). Po zabiegu wybielania zębów należy również wymienić szczoteczkę na bardziej miękką, a podczas mycia zębów – nie dociskać jej zbyt mocno do powierzchni zębów.

Nie zawsze jednak podane sposoby będą skuteczne; w niektórych wypadkach, gdy ból jest szczególnie silny, należy udać się do lekarza.