STANDARD 100 OD OEKO-TEX to przodujący w świecie znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, które posiadają taki znak, są wolne od szkodliwych substancji w stężeniach, które mogą negatywy wpłynąć na stan zdrowia człowieka, takie jak m.in. chlorofenole, formaldehyd, barwniki alergizujące, ekstrahowane metale ciężkie, czy też zabronione barwniki azotowe.

STANDARD 100 BY OEKO-TEX to znak, na którym można polegać

STANDARD 100 firmy OEKO-TEX to niezależny, spójny i znany na całym świecie system testowania o certyfikacji surowców, półfabrykatów oraz gotowych wyrobów włókienniczych na każdym poziomie ich przetwarzania, jak i również stosowanych materiałów uzupełniających. Jest to symbol, który każdy producent dzianin chciałby mieć w swojej firmie.

Przykłady artykułów, które mogą posiadać taki certyfikat, to przede wszystkim surowe i gotowe/barwione dzianiny i tkaniny, przędze, dodatki, takie jak zamki błyskawiczne, guziki, etykiety lub nici do szycia, a także różnego rodzaju wyroby gotowe — tekstylia domowe, odzież, bielizna pościelowa, wyroby frotte oraz wiele innych.

Certyfikat STANDARD 100 od firmy OEKO-TEX potwierdza spełnienie wymogów, jakie zawarte zostały w załączniku XVII REACH amerykańskich restrykcji dotyczących całkowitej zawartości ołowiu w artykułach dla dzieci ICPSIA, z uwzględnieniem stosowanych barwników azotowych, niklu itp. oraz z pominięciem akcesoriów wykonanych za szkła.

To, co każdy producent dzianin powinien wiedzieć — klasy produktów

Badania OEKO-TEX dotyczące obecności substancji szkodliwych są przede wszystkim oparte o właściwe przeznaczenie wyrobów włókienniczych oraz materiałów. Im kontakt ze skórą jest intensywniejszy, jest ona bardziej wrażliwa, tym bardziej rygorystyczne są restrykcje humanoekologiczne, które muszą zostać spełnione. W związku z powyższym rozróżnia się cztery klasy produktów:

  • Klasa produktu I — artykuły dla małych dzieci w wieku do 3 lat i niemowląt (bielizna pościelowa, zabawki tekstylne, odzież).
  • Klasa produktu II — artykuły, które mają bezpośredni kontakt ze skórą (bielizna pościelowa, osobistą, stołowa, skarpety itp.).
  • Klasa produktu III — artykuły, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą, jak na przykład wkłady odzieżowe.
  • Klasa produktu IV — wyroby dekoracyjne typu firany, rolety, zasłony, dywany itp.

Warunkiem certyfikacji wyrobów zgodnie ze standardem OEKO-TEX jest spełnienie przez każdą składową wyrobu wymaganych kryteriów — poza materiałem zewnętrznym, np. wkładki, nici do szycia, nadruki itp., ważne są również akcesoria nietekstylne, takie jak zamki błyskawiczne, guziki czy nity.

Ponadto dodatkowym warunkiem jęki musi spełnić producent dzianin ubiegający się o taki certyfikat, jest wykazanie obecności i użycia środków zapewnienia jakości operacyjnej, jak także prawnie wiążące podpisanie deklaracji zgodności i zobowiązań przez wnioskodawcę.