Aktualnie panuje duża moda na powrót do medycyny naturalnej. Ziołolecznictwo jest jej istotnym elementem i pozwala na osiągnięcie świetnych rezultatów w leczeniu oraz prewencji wielu schorzeń. Liść brzozy jest jednym z elementów terapii oraz może służyć, jako samodzielny środek.
Ostatnie lata przyniosły bardzo duży wzrost popularności naturalnych metod leczenia oraz terapii, które bazują na starych metodach. Uznawane jest to za ekologiczne podejście do zdrowia, a także optymalne dla organizmu. Nie ulega wątpliwości, że ziołolecznictwo, które jest nieodzownym elementem każdej z naturalnych terapii, może wykazywać się bardzo dużą skutecznością, zwłaszcza gdy chodzi o leczenie chorób przewlekłych lub zapobieganie nim. Liść brzozy jest jednym ze środków, któremu przypisuje się bardzo ciekawe właściwości, a aktualne badania wskazują, że ma to swoje podstawy naukowe. W liściu brzozy znajdują się ogromne ilości substancji, które mają duży wpływ na organizm człowieka. Działają one między innymi przeciwzapalnie, przez co świetnie nadają się na schorzenia, które wymagają pozbycia się stanów zapalnych z organizmu, a to sprawia, że napar s liści brzozy jest bardzo uniwersalny. Ze względu na tryb życia przeciętnego człowieka, ilość gromadzących się w organizmie stanów zapalnych jest tak duża, że można z powodzeniem stosować napar z liści brzozy jako herbatkę profilaktyczną.
Liść brzozy – właściwości i zastosowanie
Przeciwdziałanie stanom zapalnym to jednak nie jedyna właściwość liści brzozy. Stymulują one układ moczowy do działania, przez co działają skutecznie na schorzenia związane z nerkami oraz drogami moczowymi. Należy je jednak stosować rozważnie według zaleceń lekarza, a schorzenia takie jak kamica nerkowa mogą być przeciwwskazaniem do tego rodzaju kuracji. Liść brzozy nadaje się także do stosowania w sytuacji pojawienia się obrzęków i gromadzenia dużej ilości wody w organizmie, co wiąże się ze stymulowaniem układu moczowego i wydalaniem wody. W przypadku stosowania doustnego należy pić napar parzony około 15 minut z jednej łyżki suszonych liści. Taką herbatkę należy pić co najmniej raz, a nawet do trzech razy dziennie. Można też go zastosować zewnętrznie do przecierania skóry i ran, co poprawi wygląd cery, a także przyspieszy gojenie się lekkich ran i obtarć. Stosowanie zewnętrzne można wykorzystać także w kontekście skóry głowy i włosów. Liście brzozy świetnie sprawdzą się jako płukanka do włosów lub jako środek do dbania o higienę skóry.