Wszystko, co służy poprawie zdrowia, zasługuje na poważne traktowanie. Rajstopy uciskowe często bagatelizuje się jako niezbyt istotny dodatek dla chorych z rozwiniętą postacią żylaków. Niesłusznie – ich stosowanie przynosi bardzo dobre efekty.
Często pojawiają się w ofercie producentów galanterii, ale by mogły odpowiednio działać, powinniśmy zakładać je po wizycie u specjalisty, który dobierze odpowiednie parametry fizyczne zawarte w rajstopach. W związku z tym dzielimy je na produkty profilaktyczne i lecznicze. Często rajstopy uciskowe można zastąpić podkolanówkami. zwłaszcza gdy terapia ma dotyczyć jednej łydki lub gdy wynika to z indywidualnych preferencji. Co ważne, ta metoda nie sprawi, że żylaki lub zakrzepica znikną z naszego życia, ale pomoże złagodzić objawy, zahamować postęp schorzenia i usprawnić funkcjonowanie chorego, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, które powoduje problemy z poruszaniem się.
Czym różnią się rajstopy uciskowe profilaktyczne od leczniczych?
Warunkiem powodzenia jest systematyczne noszenie i właściwe wkładanie nogawek. Poza tym kluczowe pozostaje odpowiednie dobranie siły ucisku. Rajstopy uciskowe zaczynają swoje działanie w okolicy kostki, gdzie działają największe siły, które systematycznie zwiększają się ku górze. Siła nacisku powinna zmieścić się w przedziale 15-45 mmHg. Rajstopy profilaktyczne stosuje się wtedy, gdy istnieje ryzyko narażenia na zmiany chorobowe lub przed dłuższym pobytem w pozycji siedzącej, np. podczas długiej wyprawy samochodem lub samolotem. Można je nabyć samodzielnie w pasmanterii lub sklepie ze sprzętem medycznym. Inaczej wygląda sprawa, gdy idzie o rajstopy uciskowe lecznicze. Stosuje się w nich większą siłę ucisku, dlatego lekarz powinien sprawdzić, czy nie występują przeciwwskazania do ich zakładania, np. miażdżyca, owrzodzenie lub trudno gojące się rany kończyn.
Rajstopy uciskowe – wkładanie krok po kroku
Należy pamiętać, by rajstopy uciskowe zakładać, zanim wykona się choćby jeden krok, najlepiej, gdy rano usiądziemy na łóżku. Dlaczego? Z każdym krokiem łydka, a razem z nią żylaki, będą zwiększać swoją objętość. Zbyt ciasno wchodzące nogawki nie tylko będą bezskuteczne, ale spowodują nowe problemy ze zdrowiem. Przy zakładaniu powinno się używać gumowej rękawicy, natomiast należy uważać, by podkolanówek nie naciągać na siłę, np. za kolano.