Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna; z tego względu uczy się jej już od najmłodszych lat. Niestety okazuje się, że już małe dzieci nabierają złych nawyków, które utrwalają się w późniejszym wieku i utrudniają właściwą pielęgnację zębów. Jakie są najpopularniejsze złe nawyki i jak im zapobiec? O czym należy koniecznie pamiętać, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej?
Podstawowe zasady pielęgnacji zębów
Podstawową metodą pielęgnacji zębów jest ich szczotkowanie. Warto jednak pamiętać, że samo szczotkowanie nie wystarczy – konieczna jest również właściwa technika. Czyszczenie jamy ustnej należy jednak rozpocząć od użycia nici dentystycznych, która umożliwi pozbycie się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowej.
Czyszczenie jamy ustnej
Kolejnym krokiem jest wspomniane już szczotkowanie. Najpierw powinno się czyścić zewnętrzną powierzchnię zębów, następnie – część żującą, a na końcu część wewnętrzną. Zęby można szczotkować metodą wymiatającą lub okrężną. Następnie – o czym zapomina wiele osób – konieczne jest oczyszczenie języka (najlepiej od tyłu do przodu, można w tym celu użyć szczoteczki, jednak należy to zrobić delikatnie). Na koniec warto przepłukać jamę ustną wodą lub specjalnym płynem.
Złe nawyki: co należy wyeliminować?
Złe nawyki dotyczące higieny jamy ustnej można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy techniki szczotkowania i omijania części zabiegów higienicznych, takich jak np. oczyszczanie języka. Druga grupa złych nawyków wiąże się ze stylem życia czy dietą. Negatywnie na stan zębów wpływa m.in. palenie papierosów, bruksizm (mocne zaciskanie zębów w sytuacjach stresowych), nawykowe ogryzanie niektórych przedmiotów (np. końcówek ołówków czy długopisów, a także paznokci). Szkodliwe jest również spożywanie dużej ilości słodyczy i pokarmów bogatych w węglowodany, a także mocnej kawy czy herbaty. Należy pamiętać, by po każdym posiłku wyszczotkować zęby lub chociaż przepłukać jamę ustną specjalnym płynem czy wziąć gumę do żucia.