Zaburzenie pracy fałd głosowych krtani, którego wynikiem jest zmiana barwy głosu, nazywane jest chrypką. Ta dolegliwość pojawia się nie tylko w momencie przeciążenia strun głosowych, ale bywa też oznaką choroby. Jak pozbyć się uciążliwej chrypki? Czy są jakieś domowe sposoby na gardło, które złagodzą tę dolegliwość?

 

Najczęstsze przyczyny chrypki, czyli co szkodliwie działa na gardło

Na chrypę narażone są przede wszystkim osoby, dla których gardło stanowi narzędzie pracy. Do tego grona można zaliczyć nauczycieli, piosenkarzy czy spikerów. Do głównych przyczyn chrypki zalicza się:

– wyziębienie, do którego może dojść np. zimą, gdy na gardło oddziałuje zimne powietrze

– podrażnienie gardła spowodowane przybywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu

– podrażnienie wywołane dymem papierosowym

– infekcje górnych dróg oddechowych

– nadwyrężenie więzadeł głosowych spowodowane intensywnym używaniem narządów mowy

– choroby układu pokarmowego (zgaga lub refluks)

 

Chrypce mogą towarzyszyć dodatkowe objawy takie jak ból i zaczerwienie gardła, uczucie swędzenia i pieczenia oraz kaszel. Chrypka może mieć charakter krótkotrwały lub długotrwały. W pierwszym przypadku objawy powinny zniknąć po zastosowaniu odpowiednich preparatów na gardło. W przypadku długotrwałej chrypki konieczne może być dłuższe leczenie farmakologiczne.

 

Jak pozbyć się chrypki?

Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie, to warto udać się do lekarza. Już przy pierwszych symptomach chrypki warto zastosować na gardło środki, które pomogą w walce z męczącymi objawami. W aptekach dostępne są suplementy diety, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Składniki zawarte w tego typu preparatach mają też za zadanie nawilżyć podrażnione ściany gardła. Preparaty dostępne są w formie sprayów, pastylek do ssania oraz syropów. Wśród domowych sposobów na chrypkę poleca się płukanki na gardło oraz inhalacje. Pomocne okażą się też napary z szałwii i rumianku. Warto też sięgnąć po naturalne olejki (sosnowy czy eukaliptusowy), które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Domowe sposoby i środki dostępne bez recepty sprawdzą się głównie  w leczeniu chrypki krótkotrwałej, która pojawia się w momencie nadużywania strun głosowych, podrażnienia mechanicznego, infekcji czy wychłodzenia gardła. Jeśli chrypka nie zniknie po zastosowaniu powszechnie dostępnych środków, konieczna będzie wizyta u lekarza, który zdiagnozuje przyczynę długotrwałej chrypki.