Osoby z niepełnosprawnościami to część naszego społeczeństwa, która musi się zmagać z różnymi barierami, nie tylko społecznymi, ale przede wszystkim architektonicznymi. Niestety nie wszystkie miejsca publiczne dostosowane są do ich potrzeb, przez co nieraz zmuszeni są z korzystania pomocy osób trzecich. Coraz częściej jednak widuje się uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych zamontowane w galeriach handlowych, czy też specjalne platformy schodowe. Jak podnieść samodzielność osób z niepełnosprawnościami?

Bariery architektoniczne – czym są i jak je zlikwidować?

Bariery architektoniczne to nic innego, jak utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami, które są w budynku lub jego najbliższej okolicy. Spotkać je można w urzędach, parkach czy przychodniach. Najczęściej tego rodzaju bariery uniemożliwiają swobodę ruchu osobom z niepełnosprawnościami. Ich źródłem są głównie przyczyny techniczne oraz błędy konstrukcyjne w budynkach. Wśród często występujących barier architektonicznych wymienia się zbyt wąskie drzwi, nieprzystosowane i za małe łazienki oraz brak alternatywy dla schodów. Jednak coraz więcej miejsc stara się odpowiadać na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Idealnym tego przykładem są duże galerie handlowe, które niemalże w całości dostosowały się do postawionym im wymagań – windy czy platformy schodowe oraz specjalne uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych to już codzienność dla galerii.

Co musisz wiedzieć kupując uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych?

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach osób, które ich potrzebują, ale także w placówkach publicznych, czy lokalach gastronomicznych. Kupując je, warto zwrócić uwagę na posiadane przez nie atesty, certyfikaty bezpieczeństwa oraz maksymalne możliwe obciążanie. Przed zamontowaniem należy także sprawdzić podłożone, na którym zamontowane mają być uchwyty – ścianki z karton-gipsu nie stanowią dobrego podłoża, ponieważ uchwyt może się po prostu urwać. Wówczas lepiej skorzystać z modeli, które mocowane są do podłogi. Zapewnią one zdecydowanie większe bezpieczeństwo i stabilność. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych stosuje się jednak nie tylko w pobliżu miski sedesowej, ale także pod prysznicem czy w pobliżu wanny. Tak niewielka rzecz może stanowczo usprawnić życie osób z niepełnosprawnościami i sprawić, że będą oni samodzielni i niezależni od osób trzecich.