Świerzb – czyli prawdopodobnie najbardziej swędząca choroba, na jaką można zachorować. Nawet jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „drapać” . Szczególnie dokuczliwa postać ma miejsce, jeśli chodzi o świerzb u dzieci – którym szczególnie trudno zapanować nad nieodpartą potrzebą drapania się.

Świerzb u dzieci i dorosłych – skąd się bierze?

Świerzb jest stanem wywołanym przez mikroskopijne roztocza pasożytnicze (lub robaki), które zakopują się pod skórą i wytwarzają czerwoną wysypkę wraz z silnym świądem. Choroba jest często przenoszona przez kontakt seksualny (co oczywiście nie dotyczy dzieci), ale można ją uzyskać poprzez bliski kontakt skóry z osobą z świerzbem, nawet trzymając się za ręce (tu i dorośli i dzieci).

Rzadziej przenoszą ją także zanieczyszczone przedmioty, takie jak:

  • ubrania,
  • pościel,
  • ręczniki.

Niektórzy ludzie czują się zakłopotani zarażeniem świerzbem, ponieważ kojarzą to ze słabą higieną. Prawda jest taka, że nikt nie powinien się wstydzić. Możesz zarazić się świerzbem, nawet jeśli jesteś skrupulatnie czysty – w niektórych przypadkach wystarczy dotknąć osoby zarażonej. Pasożyt, który go wywołuje, jest powszechny we wszystkich klasach społeczno-ekonomicznych (w tym bogatych), a równocześnie świerzb jest wyjątkowo zaraźliwy – epidemie często wybuchają w przedszkolach i domach opieki, dlatego świerzb u dzieci, czy i seniorów zdaje się być najczęściej spotykanym problemem.

Świerzb – jak go rozpoznać?

Przede wszystkim można rozpoznać świerzb po tym, że występuje silnie swędząca wysypka połączona z czerwonymi plamami, zwykle w miejscach takich jak:

  • między palcami,
  • wokół nadgarstków,
  • na łokciach,
  • pod pachami,
  • w okolicy pępka,
  • na sutkach,
  • na podbrzuszu,
  • w okolicy narządów płciowych.

Możesz również poczuć większy świąd pod pierścieniami, bransoletą, czy opaską, gdyż tam wywołujące go roztocza lubią się ukrywać. Twoja twarz powinna być stosunkowo nienaruszona, ponieważ świerzbowce rzadko zapuszczają się w rejony nad szyją.

Swędzenie jest zwykle najbardziej intensywne po gorącej kąpieli lub w nocy i może powodować duże problemy ze snem. Paskudnie wyglądające strupy mogą również tworzyć się na obszarach, które zostały zadrapane, i może rozwinąć się tam infekcja bakteryjna.

Dlaczego świerzb swędzi tak bardzo?

Niechciani goście organizują sobie swój własny porządek w Twoim ciele. Roztocza świerzbowca ludzkiego kryją się pod skórą, gdzie składają jaja, a także zostawiają odchody. Jaja i kał wywołują reakcję alergiczną w skórze, co powoduje swędzenie, które jest niemalże nie do zniesienia.

Jak mogę się upewnić, że to świerzb?

Jeśli lekarz nie jest pewien, czy masz świerzb, może wykonać bezbolesny test polegający na zeskrobaniu małego kawałka skóry i zbadanie go pod mikroskopem. Roztocza świerzbu lub ich jaja pojawią się pod powiększeniem i każdy specjalista powinien je bez najmniejszego problemu już w takim przypadku rozpoznać.