Każdy zarządca chodników ma obowiązek utrzymać je w należytym stanie. Aspekt zapewnienia bezpieczeństwa przechodniom regulowany jest prawnie, a zaniedbanie tego obowiązku wiąże się z odpowiedzialnością — nałożeniem na zarządcę mandatu. Co więcej, ofiara takiego incydentu może ubiegać się o odszkodowanie za uraz w wyniku wypadku na chodniku. Jakich formalności należy dokonać, aby otrzymać odszkodowanie?
Wypadek na śliskim chodniku – kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?
Piesi powinni być objęci ochroną na wypadek nieszczęśliwego wypadku na chodniku poprzez utrzymanie go we właściwym stanie. Oznacza to, iż chodnik nie może mieć odstających fragmentów, dziur i innych elementów, które narażają pieszego na potknięcie się i upadek. Na chodniku nie mogą również znajdować się śliskie i tłuste plamy (np. po resztkach jedzenia czy oleju samochodowym). Zarządca chodnika ma obowiązek do skutecznego odśnieżania drogi dla przechodniów.
Sprawa otrzymania odszkodowania nie jest łatwa — a wszystko w związku z brakiem obeznania w temacie. Wiele osób szuka pomocy w Internecie oraz u specjalistów. Można to zaobserwować, spoglądając w Google na częstotliwość wyszukiwania takich fraz, jak na przykład „adwokat Pabianice”.
Tak więc odszkodowania za wypadek na chodniku należą się w przypadku, gdy:
- Potknięcie, poślizgnięcie się lub upadek spowodowały szkodę,
- Wypadek na chodniku miał bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy z zaniechaniem lub działaniem zarządcy chodnika, który nie dopełnił swojego obowiązku.
Osoba poszkodowana może otrzymać odszkodowanie także, gdy do incydentu na chodniku doszło w trakcie prowadzonych prac remontowych, a objęty nimi teren nie został zabezpieczony we właściwy sposób.
Jak uzyskać zadośćuczynienie za wypadek na chodniku?
W celu uzyskania odszkodowania należy zgłosić się z pełną dokumentacją do zarządcy chodnika (lub firmy odpowiedzialnej za stan drogi dla przechodniów w czasie zdarzenia bądź zarządcy). Podmiot odpowiedzialny może wskazać numer ubezpieczenia, do którego należy zgłosić incydent oraz polisy. Taką czynność może również wykonać samodzielnie. Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie zgłoszenia. Natomiast poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie wypadku, chyba że:
- Incydentowi uległa osoba niepełnosprawna,
- Na skutek wypadku podmiot odpowiedzialny za niego otrzymał już w tej sprawie wyrok karny.