Nasze biodra czasem odmawiają posłuszeństwa, a niekiedy przywrócenie im sprawności wymaga nawet ingerencji chirurgicznej. Wstawienie endoprotezy stawu biodrowego to dość poważny zabieg. Chory powinien po nim przejść przez etap rehabilitacji, a także stosować się do wszelkich zaleceń lekarza.

Ile trwa rekonwalescencja po operacji biodra?

Proces rekonwalescencji po zabiegu wstawienia endoprotezy stawu biodrowego jest bardzo ważnym etapem dla chorego. Rozpoczyna się już pierwszego dnia po operacji. Czas rehabilitacji nie jest określony dokładnie. Może się on bowiem różnić w zależności od wielu czynników, takich jak na przykład wiek rekonwalescenta. Osobom młodszym z reguły dużo łatwiej jest powrócić do pełnej sprawności. Okres rehabilitacji po operacji biodra trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy. Już pierwszego dnia po zabiegu dokonuje się próby pionizacji pacjenta. W początkowej fazie rekonwalescencji chory porusza się o dwóch kulach, następnie przechodzi do poruszania się o jednej kuli, aby wreszcie móc na nowo rozpocząć samodzielne chodzenie bez konieczności używania kul. W procesie rehabilitacji ważne jest to, aby stosować się do zaleceń specjalistów, a także korzystać z fizjoterapii i wykonywać samodzielnie niezbędne ćwiczenia. Warto pamiętać także, aby nie nadwyrężać chorego biodra i nie narażać go na przeciążenia.

Nakładka na sedes po operacji biodra – czy takie udogodnienia są potrzebne?

Wielu fizjoterapeutów zaleca, aby maksymalnie odciążyć chory staw biodrowy po przebytym zabiegu. Nie należy narażać się niepotrzebnie na ewentualne upadki spowodowane niestosowaniem się do zaleceń lekarza. Po operacji biodra rekonwalescent przez długie miesiące może nie powrócić do swojego dawnego funkcjonowania. Problemy z poruszaniem się mogą spowodować, że konieczne będzie skorzystanie w mieszkaniu z takich udogodnień, jak na przykład nakładka na sedes po operacji biodra, siedzisko pod prysznic czy specjalne uchwyty łazienkowe przeznaczone dla osób mających trudności w poruszaniu się. Nakładka na sedes po operacji biodra sprawi, że deska klozetowa nie będzie usytuowana aż tak nisko, jak w standardowym sedesie, a więc znacznie ułatwi to codzienne korzystanie z toalety przez rekonwalescenta. Dobrej jakości siedzisko pod prysznic również może okazać się pomocne, ponieważ codzienne zabiegi higieniczne chory będzie mógł wykonywać w pozycji siedzącej. Uchwyt pod prysznicem, a także obok toalety ułatwi przenoszenie się z pozycji siedzącej do pozycji stojącej.