Każda osoba z personelu medycznego musi w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo. Nieodłącznym elementem wyposażenia stały się więc rękawiczki ochronne. Muszą one spełniać określone atesty – jedynie wówczas można mieć pewność, że produkt jest dobrej jakości.

Rękawice medyczne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jest kilka kwestii, na które w sposób szczególny trzeba zwrócić uwagę, wybierając rękawiczki medyczne. Kwestią priorytetową powinno być bezpieczeństwo – konkretny rodzaj rękawic został przetestowany w określonych warunkach. Warto sprawdzić, jakie rekomendacje daje ich producent odnośnie zalecanego zastosowania. Kluczową rolę odgrywa także rozmiar rękawic, zarówno w aspekcie wspomnianego wyżej bezpieczeństwa, jak i komfortu wykonywania codziennych obowiązków. Jeżeli rękawice będą za małe lub zbyt duże, wówczas może łatwiej dojść do przerwania bariery ochronnej, a co za tym idzie, zwiększy się ryzyko zakażenia.

Jakie są rodzaje rękawic medycznych?

Przeglądając ofertę rękawic medycznych dostępnych w aptekach, można natrafić na różne rodzaje produktów przeznaczonych dla medyków. Osoba postronna prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie są różnice pomiędzy rękawiczkami lateksowymi, nitrylowymi czy winylowymi. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były rękawice lateksowe, jednak z uwagi na alergie kontaktowe, producenci wprowadzili na rynek również produkty wykonane z innego materiału.

Rękawiczki lateksowe swoją popularność zawdzięczają głównie doskonałej elastyczności oraz dosyć dużej wytrzymałości. Są też stosunkowo tanie. Do ich produkcji używa się naturalnego kauczuku. Wśród minusów można wymienić możliwość wystąpienia alergii.

Rękawiczki wykonane z tworzyw syntetycznych – nitrylowe i winylowe – również cechują się dużą odpornością na ścieranie. Nie powodują reakcji alergicznych, a dodatkowo są w stanie zabezpieczyć dłonie przed negatywnym oddziaływaniem substancji chemicznych.

Rękawiczki – ochrona przed zakażeniem dostępna dla każdego

W obecnej sytuacji, gdy niebezpiecznymi dla zdrowia wirusami można zarazić się w obiektach użyteczności publicznej, warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu. Rękawiczki, które na co dzień używane są przez personel medyczny, mogą być wykorzystywane także przy okazji wizyt w sklepach, na bazarach czy w pozostałych miejscach, w których inni ludzie mogą mieć kontakt z przedmiotami takimi jak klamki czy barierki. W przeciwieństwie do przedstawicieli zawodów medycznych, osoby wykorzystujące rękawiczki do codziennych czynności, nie muszą tak bardzo zwracać uwagę na sterylność produktów. Jednak wciąż kluczową rolę powinien odgrywać odpowiednio dobrany rozmiar rękawic. Jeżeli będą za małe, to ich dłuższe używanie spowoduje dyskomfort, może także ograniczyć czucie w palcach. Rękawiczki zbyt duże nie tylko powodują dyskomfort czy ograniczają sprawność manualną, lecz mogą także zwiększyć ryzyko tego, że dłonie się przypadkowo zanieczyszczą.