Metoda BLW, czyli jedzenie wszystkimi zmysłami jest szczególnie popularna wśród współczesnych mam. Maluch ma wybór, sam decyduje, w jakich dawkach i co będzie jeść, co przekłada się na brak problemów z żywieniem w późniejszych latach. Właściwie przygotowana dieta, odpowiednia obróbka termiczna produktów i krzesełko do karmienia – to podstawa.

Metoda BLW – co to takiego?

Karmienie dziecka z wykorzystaniem metody BLW pozwala na stopniowe wprowadzenie do diety różnorodnych pokarmów, które nie zostają zblendowane. Przed maluchami jest stawiane kolorowe jedzenie i dziecko samodzielnie wybiera, czy najpierw sięgnie po brokuły, czy wybierze ziemniaki. Maluch dotyka jedzenia, smakuje, bawi się nim i poznaje samego siebie poprzez próbowanie różnych rzeczy. Dziecku podaje się warzywa gotowane i surowe, owoce, makarony, kawałki mięsa oraz ryż. Taki sposób żywienia zastępuje gotowe musy czy zmiksowane zupki, które nie pozwalają dziecku poznać kształtu i indywidualnego smaku produktów spożywczych mających zupełnie inną konsystencję. Krzesełko do karmienia wraz z blatem pozwala na ułożenie posiłku przed dzieckiem i pozostawienie go do odkrywania nowych smaków.

Metoda BLW jest przeznaczona dla dzieci, które samodzielnie siedzą oraz mają wypracowany odruch chwytny przypadający średnio na 7 miesiąc życia. To w tym czasie należy wsadzić maluchowi do ręki kawałek ugotowanej marchewki, banan czy inne produkty. Umiejętność samodzielnego siedzenia zabezpiecza przed wypadkiem, a ryzyko zakrztuszenia się czy zadławienia jest stosunkowo małe.

Jak wygląda metoda BLW?

Metoda BLW to nie tylko konkretne zasady odnośnie diety dziecka, ale również charakterystyczny światopogląd rodziców. W trakcie spożywania posiłku nie należy skupiać się jedynie na zaspokojeniu potrzeby głodu, ale zwrócić uwagę na osoby, które siedzą przy stole, celebrować posiłek i cenić wartość jedzenia. Cała rodzina wspólnie siada do kolacji, dziecko zajmuje krzesełko do karmienia, obserwuje starsze osoby i robi to samo co oni, czyli nabiera jedzenie z talerza i wkłada do buzi. Odpowiednia atmosfera towarzysząca posiłkom jest niezwykle ważną.

Maluch, który spożywa dietę BLW próbuje różnych smaków, łączy je i od wczesnych miesięcy życia zna konsystencję produktów spożywczych. Dziecko samodzielnie komponuje posiłek – decyduje czy spożywa każdy produkt oddzielnie albo wybiera mieszankę smaków. Jedzenie, które trafia na talerzyk dziecka, musi trzymać się bez trudu w rączce. Maluch ma wybór, dlatego stawia się przed nim różne owoce, warzywa i dodatki. W trakcie posiłku nie ma miejsca na stres, pośpiech czy zmuszanie do jedzenia. Jeśli dziecko nie chce jeść, nie ma problemu – główny składnik jego diety to cały czas mleko.

Krzesełko do karmienia odgrywa bardzo ważną rolę w rozszerzaniu diety malucha, a zastosowanie trwałych materiałów ułatwia czyszczenie i sprawia, że siedzisko służy rodzinie przez długie lata. Metoda BLW uczy dziecko, że jedzenie wywołuje ogromną przyjemność, dlatego należy je celebrować. Maluch eksperymentuje z jedzenie – smakuje, wyrzuca, miażdży, je, ssie. Rodzic nie może narzucać swojego działania, a jedynie obserwować pociechę i sprawdzać, jakie smaki najbardziej przypadają jej do gustu.