Noworodek musi być karmiony zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Jest to niewątpliwie męczące dla mamy, która zmaga się ze sporym zmęczeniem, a do tego musi wstawać co kilka godzin, żeby nakarmić głodną pociechę. Karmienie piersią to jednak najlepsze co można dać swojemu dziecku. Jak poradzić sobie z tym tematem?

Rola nocnego karmienia

Kilkumiesięczne dziecko pożywia się od 8 do 12 razy na dobę i jest to całkowicie normalne. Ta liczba jednoznacznie pokazuje, że karmienie odbywa się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Warto mieć na uwadze, że mleko podawane w ciągu dnia ma znacznie mniej tłuszczu oraz kalorii, niż te nocne, dlatego karmienie również w trakcie spoczynku jest tak istotne. Kaloryczność sprawia, że po zapełnieniu pustego żołądeczka pociecha śpi przez dłuższy czas, aby po paru godzinach obudzić się na kolejne sycące karmienie. Bez karmień nocnych nie sposób utrzymać laktacji, przede wszystkim w przypadku młodych mam, które dopiero co nabierają doświadczenia w tego typu zadaniach.

Zmęczenie to największy problem mam karmiących swoje dzieci w ciągu nocy. Kilka godzin snu, przerwa, znowu parę godzin.. Ciężko jest żyć w takim trybie, przede wszystkim w sytuacji, kiedy w ciągu dnia ilość obowiązków nie pozwala odpocząć, albo trzeba zajmować się więcej niż jednym dzieckiem. Doskonałym sposobem jest spędzanie nocy razem z niemowlakiem, dzięki czemu nie trzeba wstawać oraz siadać do karmienia. Sprawi to, że mama nie wybudza się tak bardzo i po nakarmieniu dziecka szybciej wraca do snu. Aby mleko było pełnowartościowe i co za tym idzie bardziej sycące należy się dobrze odżywiać w ciągu dnia oraz pić dużej ilości wody. W przypadku, kiedy kobieta jest bezustannie słaba, pojawiają się zawroty głowy oraz blada cera, konieczne jest wykonanie badań krwi, które mogą wykazać na przykład pojawienie się anemii, która również negatywnie wpływa na laktację i ogólne samopoczucie.

Wraz z upływem tygodni oraz miesięcy, mamy pragną zrezygnować z częstego budzenia się w nocy i w związku z tym ograniczają karmienia nocne. Kiedy dziecko nie przekroczyło jeszcze 6 miesięcy życia konieczne jest zachowanie minimum jednego karmienia, gdyż jak zostało wspomniane jest to mleko bardziej wartościowe niż te spożywane w ciągu dnia. Między 6 a 12 miesiącem życia należy jednak oduczyć dziecko picia w ciągu nocy. Bezustanne karmienie jest błędem w żywieniu, który może się odbić negatywnie na dalszym wychowaniu. Roczne dzieci karmione piersią w ciągu nocy mają zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia próchnicy, którą później ciężko jest wyleczyć.

Odstawienie dziecka od piersi w nocy powinno odbywać się stopniowo. Najpierw należy zmniejszyć ilość karmień, aby w ostateczności całkowicie z nich zrezygnować. Warto mieć na uwadze, że dziecko nie budzi się jedynie, żeby napić się mleka, bardzo często chodzi o poczucie bliskości, które jest możliwe dzięki przytuleniu.