Ten istotny związek chemiczny jest niezbędny do życia każdej komórce, choć, paradoksalnie, w stanie wolnym występuje w przyrodzie dość rzadko. Mowa o kwasie pantotenowym, który często mylony jest z witaminą B5. Na czym właściwie polega jego działanie i jak możemy go suplementować?

Działanie kwasu pantotenowego

Podstawowym zadaniem tego związku organicznego w naszym organizmie jest udział w metabolizmie cukrów, białek i tłuszczów oraz aktywne uczestniczenie w wielu kluczowych reakcjach biochemicznych, bezpośrednio powiązanych z naszą gospodarką energetyczną. To jeszcze nie wszystko. Z praktycznego punktu widzenia kwas pantotenowy jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów takich jak: uwalnianie energii, regeneracja tkanek, synteza cholesterolu czy wytwarzanie przekaźników nerwowych. Pomaga także utrzymać sprawność umysłową na prawidłowym poziomie. Nie sposób przecenić jego działanie dla naszego codziennego samopoczucia – usprawnia bowiem układ sercowo-naczyniowy i skutecznie zapobiega przemęczeniu. Wykazuje także widoczny wpływ na urodę, poprawiając stan włosów i dbając o ich odpowiednią pigmentację. Niedobory kwasu pantotenowego mogą przysporzyć nam wielu kłopotów. Wśród najczęściej występujących objawów takiego stanu wymienia się zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, utratę apetytu, powolne gojenie się ran czy przyspieszenie czynności serca. W takich sytuacjach należy rozpocząć suplementację tego składnika.

W jaki sposób przyjmować kwas pantotenowy?

Przede wszystkim należy postawić na pozyskiwanie tego związku z naturalnych źródeł. Jego największe ilości znajdziemy w takich produktach spożywczych jak: drożdże, mięso, warzywa liściaste czy ziemniaki. Może być on także syntetyzowany przez drobnoustroje występujące w układzie pokarmowym, jednak nie zawsze okazuje się to wystarczające. Wówczas sięgamy po suplementy zawierające kwas pantotenowy – najczęściej w formie kapsułek lub proszku przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie lub innym napoju. Tego typu preparaty można znaleźć bez problemu w każdej dobrze wyposażonej aptece. Decydując się na ich przyjmowanie, powinniśmy zawsze postępować z zaleceniami opisanymi w ulotce, nie przekraczając zalecanej dziennej dawki spożycia. Mimo że kwas pantotenowy nie jest toksyczny nawet przyjmowany w nadmiarze, jego zbytnia ilość może powodować biegunki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze najbezpieczniej skonsultować się z zaufanym lekarzem.